Alla grupper fick olika utmaningar för att räkna ut kostnaden för att köpa och lägga golv i lägenheten.

Lösningar

 

 

Sovrum 13 kvm

Vardagsrum 13 kvm (innant 3250kr)  (efter 2925 kr)

Kök 10 kvm

Toa 6 kvm

Hall 12 kvm

54 kvm

13500 kr för alla rum

 

UTRÄKNING

jag tog 13 gånger 250 för att det var 13 kvm i sovrummet och en kvm kostade 250kr och det blev 3250kr och så var det 10% så då delade jag 3250 i 10 och det blev 325 och se tog jag 325 minus 3250 och det blev 2925.

 

Jag valde golvet för att den var finast och det var också billigast.


Prenumerera på nya blogginlägg